Czy maszt flagowy to obiekt budowlany?
Definicja obiektu budowlanego zawarta jest w art. 3 ust. 1 pkt. 3 ustawy Prawo budowlane i brzmi następująco:
[...] należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych;
Ponadto zgodnie z prawem obiekt budowlany musi spełniać poniższe cechy:
- trwałość — obiekt musi być przeznaczony do użytkowania przez dłuższy czas,
- połączenie z gruntem za pomocą fundamentów lub innych urządzeń stałych,
- obiekt musi posiadać określoną funkcję użytkową,
- oddziaływanie na otoczenie — obiekt lub jego użytkowanie może mieć wpływ na inne budynki, budowle, obiekty małej architektury albo środowisko naturalne.
Biorąc pod uwagę wszystkie te przesłanki, maszt flagowy nie jest uznawany za obiekt budowlany, ponieważ nie jest trwale związany z gruntem oraz nie wykonuje się go z materiałów budowalnych.
Czy budowa masztu wymaga pozwolenia na budowę?
W związku z tym, że sprzedawane przez nas maszty reklamowe nie są uznawane za obiekty budowlane, nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na jego budowę. Warto jednak podkreślić, że w większości przypadków konieczne jest zgłoszenie budowy tego typu obiektu w Starostwie Powiatowym odpowiednim dla miejsca posadawiania masztu.
Procedura jest jednak prostsza i mniej skomplikowana niż uzyskanie pozwolenia na budowę. Polega na złożeniu formularza zgłoszenia wraz z załącznikami (m.in. oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością, rysunki lub szkice masztu). Starostwo powiatowe ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie zostanie zgłoszony, można przystąpić do budowy masztu flagowego. W przypadku jego wniesienia, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Maszt bez pozwolenia a ograniczenia
Ustawa Prawo budowlane nie reguluje jednoznacznie kwestii umiejscowienia masztu flagowego i flagi na posesji. Oznacza to, że nie ma zapisów określających minimalną odległość masztu od granicy działki. Jednakże, w pewnych sytuacjach warto wziąć pod uwagę art. 3 pkt. 20 ustawy Prawo budowlane. Mówi on o obszarze oddziaływania obiektu budowlanego, który ma na celu ochronę praw właścicieli sąsiadujących działek. W praktyce oznacza to, że maszt flagowy nie może być umieszczony w taki sposób, aby: zacieniał działkę sąsiada, stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa osób lub mienia, utrudniał korzystanie z sąsiedniej działki, powodował nadmierny hałas.
Ze względu na zawiłości prawne i brak jednoznacznych przepisów, przed budową masztu flagowego warto skonsultować się ze Starostwem Powiatowym.