Kiedy wywieszamy flagę Polski — najważniejsze daty
Choć nie ma prawnego obowiązku wywieszania flagi Polski na prywatnych posesjach, istnieje kilka szczególnych okazji, kiedy jest to szczególnie ważne.
Najczęściej wywieszamy je na początku maja, kiedy to obchodzimy 3 ważne święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja (odpowiednio: 01.05, 02.05 i 03.05).
Kolejna ważną datą, kiedy wywiesza się flagę, jest 1 sierpnia, czyli Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Wielu obywatelom, którzy zastanawiają się kiedy wywiesić flagę, do głowy przychodzi także data 11 listopada. Wtedy to przypada Narodowe Święto Niepodległości.
Ponadto często decydujemy się na wywieszanie flagi polskiej 27 grudnia, aby uczcić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Okoliczności w ciągu roku do wywieszenia flagi mamy jednak znacznie więcej. Jakie są te mniej znane daty i okazje?
Kiedy wywieszać flagę Polski? Inne mniej znane daty
W przypadku tych dat również nie istnieje obowiązek wywieszania flagi państwowej, jednakże jest to zalecane działanie, które pokazuje naszą dumę z przynależności do polskiego narodu oraz naszej przeszłości. Kiedy wywieszamy flagę narodową?
- 19 lutego — Dzień Nauki Polskiej,
- 1 marca — Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”,
- 24 marca — Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką,
- 14 kwietnia — Święto Chrztu Polski,
- 8 maja — Narodowy Dzień Zwycięstwa,
- 20 czerwca — Narodowy Dzień Powstań Śląskich,
- 12 lipca — Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej,
- 31 sierpnia — Dzień Solidarności i Wolności,
- 19 października — Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
Są to najważniejsze daty, kiedy wywieszamy flagę państwową. Ponadto może ona być eksponowana podczas kryzysów, katastrof, jako symbol solidarności i jedności w trudnym czasie. W związku z tym daty wywieszania flagi państwowej nie są stałe i zależą nie tylko od ustalonego kalendarium, ale i indywidualnej sytuacji w kraju.
Kiedy zdjąć flagę? Czy flaga Polski może wisieć cały rok?
Znając daty kiedy wywieszamy flagę, bardzo ważne jest także, aby wiedzieć, kiedy należy ją zdjąć. Jak wynika z zapisów prawa, może być wywieszona przez cały rok, ale należy pamiętać o odpowiednich zasadach jej eksponowania. Flaga powinna być w dobrym stanie – nie może być postrzępiona, wyblakła ani zabrudzona.
Ważne jest także, aby była odpowiednio oświetlona po zmroku, jeśli zostanie wywieszona w nocy. Nie będąc w stanie zapewnić jej odpowiedniego oświetlenia, najlepiej jest zdjąć ją przed zapadnięciem zmroku i wywiesić ponownie rano.
Flaga powinna być zdejmowana również w sytuacjach, kiedy pogoda może ją uszkodzić, np. podczas burz czy silnych wiatrów, jak i w przypadku żałoby narodowej.
Flaga — jak wieszać, jaki rodzaj?
Prawo zezwala prywatnym osobom na wywieszanie flagi w Polsce bez godła – czystej, biało-czerwonej, o prostokątnym kształcie, której proporcje szerokości do długości wynoszą 5:8. Ta z godłem państwowym przynależy określonym instytucjom, takim jak: przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne, lotniska, polskie samoloty latające za granicę oraz kapitanatowie portów.
Jak wieszać flagę Polski?
Powinna być zamocowana na maszcie (drzewcu), który następnie umieszcza się na budynku lub pionowo w ziemi przed nim. Niedopuszczalne jest wieszanie flagi bez masztu, np. zwisającej z parapetu lub rynny. W kwestii jak powinna wisieć flaga Polski, istotne jest także ułożenie kolorów. Jeśli flaga jest obrócona pionowo, kolor biały powinien biec wzdłuż masztu – jeśli maszt znajduje się za flagą, to patrząc na nią z przodu, biały kolor powinien być po lewej stronie.
Tak jak wspomniano wcześniej, materiał flagi powinien być w dobrym stanie – nie może być postrzępiony ani zabrudzony. W związku z tym nowo zakupioną flagę warto wyprasować, aby pozbyć się zagięć materiału. Przestrzeganie wszystkich tych zasad i zaleceń stanowi gwarancję poszanowania dla barw narodowych, na którym wielu z nas zależy.